The Official Facebook Chat Plugin - en to it_IT translation catalogue (29 entries)

en: The Official Facebook Chat Plugin
it_IT: Il plug-in per la chat di Facebook ufficiale

en: With a few clicks, you can add the Facebook Chat Plugin to your website, enabling customers to message you while browsing your website. To see and reply to those messages, simply use the same messaging tools you use for your Facebook messaging, on desktop at facebook.com, Facebook Page Manager App (available on iOS and Android), or by adding your page account to Messenger. It's free, easy to install and comes with a user interface your customers are already familiar with.
it_IT: In pochi clic puoi aggiungere il plug-in per la chat di Facebook al tuo sito web, consentendo ai clienti di inviarti un messaggio mentre esplorano il sito web. Per vedere e rispondere a tali messaggi, basta usare gli stessi strumenti di messaggistica che usi per i messaggi di Facebook dal computer su facebook.com con l'app Gestore delle Pagine di Facebook (disponibile su iOS e Android) oppure puoi aggiungere l'account della tua Pagina su Messenger. È gratis, facile da installare ed è dotato di un'interfaccia utente che i tuoi clienti già conoscono.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Support
it_IT: Assistenza

en: We value your feedback.
it_IT: Il tuo feedback è importante.

en: Please let us know why you’re deactivating Facebook Chat Plugin.
it_IT: Indica perché vuoi disattivare il plug-in Facebook Chat.

en: I’m unable to get the plugin to work
it_IT: Non riesco a far funzionare il plug-in

en: I’m using a different live chat plugin
it_IT: Sto usando un altro plug-in di chat in diretta

en: Name of plugin:
it_IT: Nome del plug-in:

en: This is a temporary deactivation. I’ll be back!
it_IT: È una disattivazione temporanea. Tornerò presto!

en: Other
it_IT: Altro

en: Comments:
it_IT: Commenti:

en: Submit
it_IT: Invia

en: Thank you. We appreciate your feedback.
it_IT: Grazie! Apprezziamo il tuo feedback.

en: Facebook Chat Plugin Settings
it_IT: Impostazioni del plug-in per la chat di Facebook

en: Getting Started?
it_IT: Primi passi

en: Let people start a conversation on your website and continue in Messenger. It's easy to set up. Chats started on your website can be continued in the customers' Messenger app, so you never lose connections with your customers. Even those without a Facebook Messenger account can chat with you in guest mode, so you can reach more customers than ever.
it_IT: Consenti alle persone di avviare una conversazione con il tuo sito web e continuare su Messenger. La configurazione è semplice. Le chat avviate sul sito web possono continuare nell'app Messenger dei clienti, in modo da non perdere nessuna connessione. Anche chi non dispone di un account Facebook Messenger può chattare con te in modalità ospite. In questo modo puoi raggiungere più clienti che mai.

en: Setup Chat Plugin
it_IT: Configura il plug-in per la chat

en: Edit Chat Plugin
it_IT: Modifica il plug-in per la chat

en: The plugin code has already been added into your website. You can always go back through the setup process to customize the plugin.
it_IT: Il codice del plug-in è stato già aggiunto nel tuo sito web. Per personalizzare il plug-in, puoi sempre tornare alla procedura di configurazione.

en: Advanced Configuration
it_IT: Configurazione avanzata

en: Deploy Chat plugin on:
it_IT: Implementa plug-in Chat su...

en: All pages
it_IT: Tutte le Pagine

en: Custom pages
it_IT: Pagine personalizzate

en: Product pages
it_IT: Pagine prodotto

en: Use of this plugin is subject to Facebook's Platform Terms
it_IT: L'utilizzo di questo plug-in è soggetto alle Condizioni della Piattaforma Facebook

en: Having a problem setting up or using the Chat Plugin?
it_IT: Stai riscontrando un problema con la configurazione o l'utilizzo del plug-in per la chat?

en: Please consult our Troubleshooting Guide.
it_IT: Consulta la nostra guida alla risoluzione dei problemi.

en: If the troubleshooting steps in the guide do not solve your problem, please post in the plugin support forum.
it_IT: Se i passaggi per la risoluzione dei problemi indicati nella guida non risolvono il problema, pubblica un post nel forum di supporto per il plug-in.
