The Official Facebook Chat Plugin - en to pt_PT translation catalogue (30 entries)

en: The Official Facebook Chat Plugin
pt_PT: Plug-in de chat oficial do Facebook

en: With a few clicks, you can add the Facebook Chat Plugin to your website, enabling customers to message you while browsing your website. To see and reply to those messages, simply use the same messaging tools you use for your Facebook messaging, on desktop at facebook.com, Facebook Page Manager App (available on iOS and Android), or by adding your page account to Messenger. It's free, easy to install and comes with a user interface your customers are already familiar with.
pt_PT: Com alguns cliques podes adicionar o plug-in de chat do Facebook ao teu site, o que permite que os clientes te enviem mensagens enquanto navegam no teu site. Para veres e responderes a essas mensagens, utiliza as mesmas ferramentas de mensagens que utilizas para as mensagens do Facebook no computador em facebook.com e na app Gestor de Páginas do Facebook (disponível para iOS e Android) ou adiciona a conta da tua Página ao Messenger. É gratuito, fácil de instalar e tem uma interface de utilizador que os teus clientes já conhecem.

en: Settings
pt_PT: Definições

en: FAQ
pt_PT: Perguntas frequentes

en: Support
pt_PT: Suporte

en: We value your feedback.
pt_PT: Valorizamos o teu feedback.

en: Please let us know why you’re deactivating Facebook Chat Plugin.
pt_PT: Informa-nos o motivo pelo qual estás a desativar o plug-in de chat do Facebook.

en: I’m unable to get the plugin to work
pt_PT: O plug-in não está a funcionar

en: I’m using a different live chat plugin
pt_PT: Estou a utilizar um plug-in de chat em direto diferente

en: Name of plugin:
pt_PT: Nome do plug-in:

en: This is a temporary deactivation. I’ll be back!
pt_PT: Esta desativação é temporária. Voltarei em breve!

en: Other
pt_PT: Outro

en: Comments:
pt_PT: Comentários:

en: Submit
pt_PT: Enviar:

en: Thank you. We appreciate your feedback.
pt_PT: Obrigado. Agradecemos o teu feedback.

en: Facebook Chat Plugin Settings
pt_PT: Definições do plug-in de chat do Facebook

en: Getting Started?
pt_PT: Como começar

en: Let people start a conversation on your website and continue in Messenger. It's easy to set up. Chats started on your website can be continued in the customers' Messenger app, so you never lose connections with your customers. Even those without a Facebook Messenger account can chat with you in guest mode, so you can reach more customers than ever.
pt_PT: Permite que as pessoas iniciem uma conversa no teu site e continuem a mesma no Messenger. A configuração é simples. As conversas iniciadas no teu site podem ser continuadas na app Messenger dos clientes, para que nunca percas ligações com eles. Mesmo aqueles que não têm uma conta do Facebook Messenger podem conversar contigo no modo de convidado, para que possas alcançar mais clientes do que nunca.

en: Setup Chat Plugin
pt_PT: Configurar plug-in de chat

en: Edit Chat Plugin
pt_PT: Editar plug-in de chat

en: The plugin code has already been added into your website. You can always go back through the setup process to customize the plugin.
pt_PT: O código de plug-in já foi adicionado ao teu site. Podes sempre percorrer o processo de configuração para personalizares o plug-in.

en: Advanced Configuration
pt_PT: Configuração avançada

en: Deploy Chat plugin on:
pt_PT: Implementar plug-in de chat a…

en: All pages
pt_PT: Todas as páginas

en: Custom pages
pt_PT: Páginas personalizadas

en: Product pages
pt_PT: Páginas de produtos

en: Use of this plugin is subject to Facebook's Platform Terms
pt_PT: A utilização deste plug-in está sujeita aos Termos da Plataforma do Facebook

en: Having a problem setting up or using the Chat Plugin?
pt_PT: Estás a ter problemas em configurar ou utilizar o plug-in de chat?

en: Please consult our Troubleshooting Guide.
pt_PT: Consulta o nosso guia de resolução de problemas.

en: If the troubleshooting steps in the guide do not solve your problem, please post in the plugin support forum.
pt_PT: Se os passos de resolução de problemas no guia não resolverem o teu problema,publica no fórum de suporte do plug-in.
